8. Chemische analyses op bloed
Omschrijving De leerlingen krijgen zelfstandig een aantal analyses uit de klinische biologie uit te voeren. Zij worden daarin bijgestaan door de begeleiders en door studenten. Het is de bedoeling ten eerste hen te laten kennis maken met enkele specifieke methodes en apparaten voor analyse van bloed, en ten tweede hen wat te leren over de samenstelling van bloed en de klinische informatie die kan bekomen worden uit de analyse van diverse parameters.
1. Hematologische analyses Theoretische vorming: antigeen-antilichaam-reactie, bloedgroepen, resusfactor, morfologie van de bloedcellen. Praktische vaardigheden aanleren: capillaire bloedafname, microscopie, bloeduitstrijk, kleuring en fixatie, centrifuge.
Een capillair bloedmonster wordt afgenomen en op voorwerpglaasjes uitgestreken. Het wordt gekleurd via een May-Grünwald- en een Giemsa-kleuring en is dan klaar voor microscopie. Er wordt dan een studie gemaakt van de morfologie van bloedcellen. Een tweede capillair bloedmonster wordt gebruikt voor analyse van het ABO-systeem (bloedgroepbepaling) via centrifugatie doorheen microkolommetjes. Een derde capillair bloedmonster wordt benut voor Resus-fenotypering.
2. Klinisch-chemische analyses Theoretische vorming: verband tussen hemoglobine en zuurstoftransport; verband tussen glycohemoglobine en diabetes. Praktische vaardigheden aanleren: capillaire bloedafname, spectrofotometer, kolomchromatografie
Op capillaire bloedmonsters wordt een hemoglobinemeting uitgevoerd met een eenvoudige spectrofotometrie. De gevonden concentratie wordt vergeleken met referentiewaarden. Op een tweede fractie van hetzelfde monster wordt via ionenuitwisselingschromatografie een scheiding uitgevoerd van geglycosyleerd en niet-geglycosyleerd hemoglobine en de procentuele verhouding tussen beide fracties wordt gemeten met spectrofotometrie. Uit deze beide data wordt dan de absolute concentratie van geglycosyleerd hemoglobine gemeten en vergeleken met referentiewaarden.
De groep van 15 leerlingen wordt verdeeld in subgroepjes die elk verantwoordelijk zijn voor de uitvoering van één of meer analyses, maar die tegelijk kunnen kijken hoe de andere groepjes hun experimenten uitvoeren.
Plaats Erasmus Hogeschool Brussel Departement Gezondheidszorg Campus Jette Laarbeeklaan 121 1090 Jette
|